Betonstop Maria-Ter-Heide
Geld nodig om advocaten en werkingsmiddelen te kunnen betalen om betonstop te handhaven in Maria ter Heide.
De bewoners van Maria Ter Heide wensen de klok te luiden over het beleid in de buitenwijken van Brasschaat. De gemeente waar Jan Jambon burgemeester zou moeten zijn.
De gemeente Brasschaat heeft in tien jaar tijd een oppervlakte van 49 voetbalvelden volgebouwd en nog is het voor hen niet genoeg. Naar de buitenwereld toe willen zij zich graag profileren als groene gemeente. Als Brasschaat morgen nog groen is, dan zal dit dankzij de inwoners zijn, want zij laten zich niet onbetuigd.
We lezen op de website van Brasschaat.be:” wij hebben als lokaal bestuur de ambitie om een groene gemeente te zijn en te blijven. ….. De waarde van oude bomen is immers exponentieel veel groter dan die van jonge bomen: ze vangen fijnstof op en zorgen mee voor een aangename temperatuur.”
Fijn om lezen, maar in Maria Ter Heide zien wij dit niet. Stuk voor stuk verdwijnen de groene rustpunten en worden oude bomen neergelegd.
Op 7 locaties binnen enkele vierkante kilometer, moeten bomen en groene ruimte plaats ruimen voor sociale woningen. Ver van de grote villa's worden stelselmatig groene zones gekapt en wordt groen geruild voor sociale woningen. Wat eens een groene rustige wijk was, is nu een bouwwerf en wordt morgen een voorstad.
Enkele projecten zijn al toegekend en de bouw is er al gestart of zelfs al gefinaliseerd. De betonhonger van de gemeente is niet te stillen.
De buurtbewoners nemen dit niet langer en worden ondersteund door een petitie met meer dan 1.100 handtekeningen.
Net voor de verkiezingen in 2024 heeft het N-VA gemeentebestuur dan bevestigd dat ze haar burgers toch zou volgen en beloofden ze plechtig in een zaal vol buurtbewoners ( en in de krant!) alles te zullen doen om de huidige groene zones te vrijwaren.
De verkiezingen zijn voorbij , de zetels verdeeld en nu blijken die beloftes niet meer dan loze woorden te zijn, want bij monde van de waarnemend burgemeester werd bevestigd dat de gemeente berust en geen verzet meer aantekent tegen de lopende procedure.
Alle vragen die gesteld werden door de buurt, werden met “ neen” beantwoord. Samen met de bomen is ook de geloofwaardigheid in de politiek en de N-VA geveld in de wijk Polygoon.
De buurt ziet genoeg redenen om deze zaak aan te vechten en wil zich in deze niet onbetuigd laten.
We begrijpen niet dat de gemeente vraagt om “tegels te wippen” en dan zelf zulke bouwprojecten in groene zones toelaat. Er zijn genoeg alternatieven om sociale woningen te bouwen, zonder bomen te moeten kappen. In het eerstvolgende project aan de Halenlei zouden, nog maar eens 22 bomen sneuvelen. We weten dat bomen CO2 opnemen, zuurstof afgeven, in een opwarmende wereld voor koelte zorgen… We begrijpen deze kortzichtigheid echt niet.
Beleidsmakers die met kettingzagen staan zwaaien, dat zien we dus ook in Belgiê!
Brasschaat was in 2006 de meest leefbare gemeente ter wereld. In een mooie video straalt de rust en het groen van onze gemeente op de kijker af.
Wie goed naar de beelden kijkt, ziet dat er in die 19 jaar al veel veranderd i. En wat groen en open ruimte betreft, is het er niet beter op geworden.
Of we vandaag de titel “meest leefbare gemeente “ nog zouden halen is erg twijfelachtig.
De wakkere burgers van Maria Ter Heide hebben eens op gelijst wat er aan bomen gekapt is en hoeveel open ruimte er in hun stukje van de gemeente is verdwenen.Het resultaat was om van te schrikken Het lijkt wel “the chain saw massacre…” de kettingzagen zijn hier zeer actief geweest en als we niets doen , dan gaat het kappen door.
Het aantal gekapte bomen is niet te tellen.
Bellenhof: 60 appartementen
Garçondreef: er is meer dan een hectare bos gekapt en daar ligt nu naast het recyclage park een stuk braakliggend terrein al jaren te wachten. Ook voor de bouw van het nieuwe gebouw van Aralea weden bomen gekapt aan de rand van het Klein Schietveld.
Wipstraat: de laatste open ruimte, daar waar ooit de staande wip stond, ging verloren onder het beton van appartementen.
Eikendreef, hier ruimden de oude eiken plaats voor het dienstencentrum
Kapellei: 6 sociale huizen
In de “nieuwe heide” hoe cynisch kan een straat naam zijn Een vreselijke kaalslag. waar parallel aan de Bredabaan beuken en eiken moesten sneuvelen om appartementen te bouwen en waar nu al twee jaar lang water uit de bodem wordt gepompt om dat dan in de riool te lozen!
Zegelei: in het verlengde van het project aan de Eikendreef is nu ook een terrein helemaal ontbost.
Luiklei: De buurt blokkeert er via juridische weg een ander project waar bomen plaats moeten ruimen voor 9 appartementen. Als de burgers dit niet hadden gedaan, had de gemeente de bouwpromotor niets meer in de weg gelegd.
Halenlei: de open ruimte die er was ( 2 ha?) is volgebouwd, de enige boom die niet mocht gekapt worden , is ondertussen een stille dood gestorven.
Tussen Bierwertslei en Nieuwpoortlei : een grote binnenruimte, waar de gele aanplakbiljetten al hebben aangehangen, maar waar , voorlopig , de bouwaanvraag is ingetrokken. Daar zouden 24 sociale appartementen komen.
St Jobsesteenweg. Daar waar nu de bushalte staat, daar zijn nog bomen. Het is vergund om te kappen, dus gaat de gemeente er een brandweerkazerne zetten. Deze commandopost bedient 20 gemeenten, Van Lint tot Essen en als ze dan zouden moeten bouwen, hoe groot is dan de kans dat de beste plek net aan de overkant van de oude kazerne Luitenant Coppens is, waar er veel leegstand is?
En terwijl we dit schrijven worden wellicht nog plannen gesmeed… Wat staat er ons nog te wachten rond Het Withof, Het Bellenhof, de Passendalestraat?
Brasschaat kan geen aanspraak meer maken op de “meest leefbare gemeente”. Wat Brasschaat wel kan zijn, is de eerste gemeente in België die manifest verklaart geen boom meer te kappen en in te zetten op een beter gebruik van de reeds benutte ruimte.
Brasschaat waar bomen veilig zijn: dat zou pas echt “gezond verstand” zijn.
PS: kijk ook eens naar onze updates (rechts boven) en in onze openbare Facebookgroep “Maria Ter Heide blijft groen”.
Hoe meer affiches aan de raam hangen, hoe duidelijker we maken dat we ons niet gaan laten doen. Mail naar [email protected] en we zorgen dat je een affiche in de bus vindt ( dus wel even je adres vermelden)!
Je kan deze affiches ook gratis afhalen bij frituur P&P, Bredabaan 1055 alwaar zij klaar liggen op het tafeltje voor de toonbank.
Lees vooral onze updates door op de link boven te klikken zodat jullie op de hoogte blijven van onze acties en deze van de gemeente Brasschaat.
Mises à jour
-
1 semaine, 5 jours il y a
Nieuw openbaar onderzoek
Wij komen terug op deze zaak.
Normaliter stond er een hoorzitting gepland op 7/07.
Onze raadsman ontving op 25/6/26 een bericht van de bestendige deputatie dat deze hoorzitting werd geannuleerd om reden dat een nieuw openbaar onderzoek zal plaatsvinden. Men blijft volharden in de boosheid, ongelooflijk. Men trekt zich niets aan van de hittegolf. Weer zou er een stuk groen moeten verdwijnen voor het geld!!! De gezondheid van de inwoners komt maar op de tweede plaats.
20 graden is het verschil tussen stad en bos . Dat is letterlijk een verschil tussen leven en dood. Het zou dan ook verboden moeten worden om nog groen af te kalven en anderzijds verplicht moeten worden om hoogstammen bij te planten .
Wij wensen nog op te wijzen dat naar aanleiding van het nieuwe openbaar onderzoek een nieuwe gele affiche zal worden aangeplakt.
Gelieve ons hiervan onmiddellijk in kennis te stellen zodra deze affiche wordt aangebracht, zodat wij de gewijzigde vergunningsaanvraag via het Inzageloket kunnen raadplegen en desgevallend tijdig een bezwaarschrift kunnen indienen.
Wij volgen dit verder op en houden jullie op de hoogte.
------------------------------------------------------------------------
-
sur 02/04/2026
Ook gelezen in Gazet van Antwerpen en Het Nieuwsblad van 2/4/2026.
Opgelet, wij hebben wel een veldslag gewonnen maar de oorlog nog niet!
-----------------------------→>>>
_____________________________________________________________________
-
sur 30/03/2026
Gele aanplakaffiches
Het is van belang dat jullie in de gaten houden dat er geen nieuwe gele affiches in het straatbeeld verschijnen. Mogelijk organiseert de deputatie een nieuw openbaar onderzoek (over een al dan niet door de aanvrager gewijzigde aanvraag).
Gelieve dit onmiddellijk mede te delen met eventueel foto's!
_______________________________________________________________________
-
sur 28/03/2026
Nieuwe behandeling na arrest RvVb – omgevingsberoep tegen het besluit van het college van burgemeester en schepenen van Brasschaat van 23 september 2024 bij de Bestendige Deputatie
Wanneer de Raad voor Vergunningsbetwistingen (RvVb) een omgevingsvergunning vernietigt (verwerpt), betekent dit dat de vergunning onwettig is verklaard. Dit is een gespecialiseerde rechtbank die de beslissing toetst op juridische correctheid. De procedure die daarop volgt, houdt doorgaans in dat de oorspronkelijke vergunningverlenende overheid een nieuwe beslissing moet nemen, rekening houdend met het arrest
De Dienst Omgevingsberoepen van de Provincie Antwerpen heeft ondertussen het arrest van de Raad voor vergunningsbetwistingen (RvVG) ontvangen.
Het is dus niet zo dat, volgens bepaalde geruchten die de ronde doen, de gemeente Brasschaat in beroep is gegaan.
Ter herinnering, de gemeente Brasschaat had de vergunning voor de bouw van 9 nieuwbouwappartementen in de Halenlei aan Real Estate eerst goedgekeurd en later terug ingetrokken (onder druk van de komende verkiezingen, maar dat zullen ze ontkennen)
Maar in beroep kreeg Real Estate van de Provincie Antwerpen alsnog de nodige vergunning.
Het is deze vergunning die verworpen werd door de Raad van Vergunningenbetwisting.
Nu werd de verworpen vergunning door de RvVG terug naar afzender (de provincie) gestuurd en begint automatisch een nieuwe procedure.
Hieronder volgen de stappen en procedures na een vernietiging door de RvVb:
- Nieuwe beoordeling: De bevoegde overheid (de deputatie) moet een nieuwe beslissing nemen over het dossier. Hierbij moeten de gebreken die de Raad heeft vastgesteld, worden hersteld.
- Termijn: De overheid heeft hiervoor meestal een termijn van 4 maanden de tijd.
- Advisering: Adviezen moeten niet noodzakelijk opnieuw worden ingewonnen, maar het is wel gangbaar en mogelijk om adviesinstanties of de omgevingsvergunningscommissie opnieuw te raadplegen.
______________________________________________________________________
-
sur 24/03/2026
Arrest dat werd uitgesproken door de Raad voor Vergunningsbetwistingen voor het bouwproject aan de Halenlei te Brasschaat van 12 maart 2026:
Ten gronde heeft de Raad geoordeeld dat de bestreden vergunningsbeslissing onwettig is.
Dit betekent concreet dat de bestreden beslissing tot het verlenen van de omgevingsvergunning wordt vernietigd.
De verdere gevolgen hiervan zijn dat de vergunning niet langer rechtsgeldig is. In principe zal de bevoegde overheid zich opnieuw dienen uit te spreken, rekening houdend met het arrest en de daarin geformuleerde opmerkingen.
Helaas kan de aanvrager een nieuw dossier bij de bestendige deputatie indienen rekening houdend met de inhoud van het arrest van de Raad voor Vergunningsbetwistingen.
Wij kunnen dan opnieuw deze beslissing - voor zover er opnieuw een vergunning wordt verleend - aanvechten.
Het is thans afwachten welke verdere stappen er door de aanvrager zullen worden ondernomen.
Langs deze weg wensen wij het BV Advocatenkantoor Bleyenbergh en inzonderheid Stef Bleyenbergh en zijn loco Sara Vincke te bedanken voor hun succesvolle tussenkomst.
Het is spijtig dat het gemeentebestuur van Brasschaat zijn inwoners zelf laat procederen daar waar zij in de eerste plaats gefaald hebben. Volgens hen was er aan deze zaak niets meer aan te doen.
Het zou hen sieren dat zij de Halenlei terug in de oorspronkelijke staat herstellen en dat de gracht verdwijnt en de paaltjes terug komen.
Aan de sympathisanten vragen wij nogmaals om geld op deze steunactie te storten daar wij van de advocaat een eindfactuur hebben ontvangen en deze ook dient betaald te worden.
_______________________________________________________________________
-
sur 02/03/2026
Wij begrijpen er niets meer van.
Terwijl het gemeentebestuur aan zijn bevolking vraagt om hun grond te ontharden, doen zij het omgekeerde!!!
In de Kapellei en de Halenlei (toegang tot de scouts) hebben ze een boulevard laten aanleggen waar men in de badstad Torremolinos (Spanje) jaloers op zouden zijn.
En in de Halenlei en Sint Jobsesteenweg hebben ze wady's laten aanleggen zodat men niet meer op de bermen kan parkeren.
Met wat zijn ze toch bezig in het gemeentehuis? Nog drie jaar te gaan.
______________________________________________________________________
-
sur 26/02/2026
Zitting Raad voor vergunningsbetwisting.
Op 6 februari ll. kwam onze zaak tot oproep tot vernietiging van de vergunning tegen Real Estate in Brussel voor de Raad voor vergunningsbetwisting. Onze raadsman was er uiteraard aanwezig. Er werd nog geen uitspraak gedaan, noch een datum gecommuniceerd.
______________________________________________________________________
-
sur 26/02/2026
Burletheide.
Onze burgemeester noemde dit een “vuil stukje natuur “ en dat wordt nu opgelost met propere beton. Een gebrek aan visie zal morgen leiden tot een aankoop van airco’s , meer puffers voor kinderen en minder zuurstof voor ons allen.
_______________________________________________________________________
-
sur 26/02/2026
Kerstmarkt in Maria ter Heide
We deelden affiches uit en voelde hoe wij door de buurtbewoners gesteund werden. Dit was een hart onder onze riem.
Spijtig dat de gemeenteraadsleden net voor onze kraam zijn terug gedraaid en zo een heel stuk van de kerstmarkt niet bezocht hebben!
_______________________________________________________________________
-
sur 25/10/2025
Dames en heren in het gemeentebestuur van Brasschaat. Zo kan het ook!
Neem daar een voorbeeld van. -----→
_______________________________________________________________________
Collecteurs
Campagne organisée pour:
Wij houden Maria ter Heide groen
Wijkcomité
Campagne organisée par:
Francis Huysmans
Dons
-
Francis Huysmans 200,00 €sur 28/03/2026
-
C. De Cuyper 100,00 €sur 28/03/2026
-
Anonyme 25,00 €sur 25/03/2026
-
Conny Feys 30,00 €sur 25/03/2026
-
Anonyme 100,00 €sur 25/03/2026